Jdi na obsah Jdi na menu
 


CHORVATSKO

16. 2. 2007

 

Chorvatsko


-úřední název : Chorvatská Republika

- rozloha : 56 594 km2

-počet obyvatel : 4 500 000 (79 obyvatel na km2 )

- hlavní město : Záhřeb (682.tisíc obyvatel)

- největší města : Split (173 tis.), Rijeka (142 tis.), Osijek ( 89 tis.)

- hlava státu : prezident Stjepan Mesić (od r. 2 000)

- jazyk : chorvatština

- měna : kuna

- negramotnost : 1 %

- střední délka života : 74,1 let ( muži 70,2 ; ženy 78,3 let )


SOUSEDNÍ STÁTY : Slovinsko, Maďarsko, Jugoslávie a Bosna a Hercegovina

Povrch


Nejvyšší bod v Chorvatsku je Dinara ( 1831 m.n.m.) a nejnižší je úroveň moře ( 0 m.n.m.) .

Západ Chorvatska vyplňují Dinárské hory,soustava výrazně protažená ve směru severozápad-jihovýchod . Ve zdejších karbonátových horninách se vyvinuly četné krasové útvary : jeskyně, závrty, kaňonovitá údolí, vodopády a ponorné řeky. Lesy pokrývají asi 35 % rozlohy státu. V dubových lesích žijí velcí evropští savci, jako medvěd hnědý či rys ostrovid.

Pobřeží Jaderského moře oplývají hojností korýšů, hlavonožců a ryb ( sardel, tuňák, žralok ).


Podnebí


Ve vnitrozemské nížinné Slavonii převládá mírné teplé kontinentální podnebí , s výraznými rozdíly v průměrných měsíčných teplotách během roku ( 0°C v lednu po 22 ° C v červenci ). Na pobřeží je podnebí subtropické středomořské, s teplotními průměry v lednu 7-9 °C , v červenci 22-24 °C . Vnitrozemí je všeobecně sušší než přímořské oblasti , roční úhrny srážek se v závislosti na poloze území pohybují od 550 až po 2000mm. V horách a na pobřeží

vanou často silné větry (bóra a jugo).Vodstvo


Chorvatsko je omýváno Jaderským mořem ,má velmi členité pobřeží a zahrnuje stovky ostrovů a ostrůvků .Mezi nejvýznamnější řeky patří Dráva a Sáva. Nejznámější přístavy jsou

Rijeka Split .


Průmysl, zemědělství


Chorvatští zemědělci sklízí v úrodných nížinách pšenici, kukuřici, slunečnici a řepu cukrovku, na horských svazích vinnou révu a v Dalmácii navíc i olivy, fíky, granátová jablka a další ovoce, v údolí Neretvy dokonce i mandarinky.Hospodářsky významný je i rybolov. Nerostné bohatství není příliš velké , zahrnuje málo vydatná ložiska ropy v Panonii. Odsolováním mořské vody se získává sůl. Dováží se : stroje, chemické látky, paliva a maziva, potraviny.

Vyváží se : textil, dopravní zařízení.Cestovní ruch


Nejvýznamnějším zdrojem příjmů se stává cestovní ruch. Turisty přitahuje moře a řada historických památek.Chorvatsko má řadu národních parků ( Kornati, Krka , Mljet)